T5
I can fluently add, subtract, multiply, and divide decimals * 6.NS.3
Lesson 1
Pages 180, 196, 204, 218, 234, 242
L. 3-1 - L. 3-8 p180 #4; p183 #24; p196 #7, #8; p204 #7; p218 #5; p234 #4, #5; p242 #4
Write the key information, show your work, circle the answer, and check the answer (below). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Lesson 2
Marla purchased three supplies for class: glue sticks, scissors, and colored pens. The total cost was $19.32. Unfortunately, the scissors are too big, and she needs to return them. The scissors cost $6.48. What is the new total cost -- for only the glue sticks and colored pens?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Practice Due 8/31
For both worksheets, choose any four problems you want to complete (4 + 4 = 8 total). Do the work in your notebook. Write the key information, show your work, circle the answer, and check the answer (below). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.