Unit 4: Ratios and Rates
During the next twenty minutes, students will have time to finish their Unit 3 Test.
When you receive your test, please verify that you have written your first and last name on BOTH sides (at the top). Also be sure you wrote your name on the graphic organizer.
When finished, please put your test and the Unit 3 Graphic Organizer in the basket in the front.
Make notes to your future forgetful selves:
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 1 > Tutor
L. 1-1 p10: 4, 5; p11: 5, 6, 7; p12: 11; p13: 21, 22, 23; p14: 29, 31
Rewrite the problem. Use the Ladder Method to show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). For even answers, click the link below. If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Find the LCM of:
1. 2 and 8
2. 10 and 12
What is the difference between the GCF and the LCM (compare and contrast)?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Bus A arrives at the bus stop in front of your house every 8 minutes. Bus B arrives at the same bus stop every 10 minutes. If both buses leave at 8:00AM, at what time will they next arrive at the bus stop in front your house?
Make notes to your future forgetful selves:
2 to 3 means "For every 2 ___ there are 3 ___."
define ratio and show 3 ways to write a ratio
Pages 20-21
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 2 > Tutor
L. 1-2 p25 17, 15, 13, 11; p23 5, 3, 1; p26: 20, 21, 22, 23
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). Answers to even questions are below.) If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Take the next five minutes to read and review the notes you made this week. Please highlight the learning targets and, when needed, add to or clarify what you wrote down. If something is confusing, raise your hand to ask or refer to the textbook or my notes.
Use your notes to fill in the boxes on the Unit 4 Graphic Organizer. In each box, try to include worked examples and annotations (descriptions of how to do the math).
If you come to something you don't know and can't find it in your notes, there is a chance you haven't learned it yet, so skip it. Or you may look at my notes, refer to the textbook, or do a Google Search (at home).
* Keep this in a safe place. It is due (completed) on the day of the Unit 4 Test.
Find the LCM of 6 and 9.
Find the LCM of 4 and 12.
Find the LCM of 5 and 8.
A bus stops every 8 minutes. Another bus stops every 12 minutes. If they start at the same time, how long will it take until they stop at the same time again?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
10 milks and 4 sandwiches. What is the ratio? Explain what it means.
8 soccer balls and 12 footballs. What is the ratio? Explain what it means.
Six A's, 8 M's, 3 G's, 11 K's. What is the ratio of M's to letters? Explain what it means.
A homeowner has 40 plants. She wants to plant half in the backyard and half in the front yard -- using the ratio of 2:3. How many plants will she put in the back and how many plans will she put in the front?
What is a tape diagram? How does it work? How could it be used during Unit 4?
6.RP.2 and 6.RP.3b
Make notes to your future forgetful selves:
Fraction (no units), ratio (same unit), rates (different units). Unit rate -> 1 in the denominator. Unit price (unit rate with money). Unit fraction is a fraction with a 1 in the numerator.
What number/unit goes on top? First, ask yourself what am I looking for? (e.x. per hour means hours go on the bottom. For one ticket, ticket is in the denominator). If that doesn't help, write what is given first as the numerator (on top).
Pages 32-34
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 3 > Tutor
L. 1-3 p37: 19, 17, 15; p35 7, 3, 1; p38: 25, 27
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Write each rate as a unit rate:
1. 44 points in 4 quarters
2. 125 feet in 5 seconds
3. 162 water bottles in 9 cases
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Make notes to your future forgetful selves:
define and show an example of a ratio table. Define equivalent. define scaling. show what scaling back and scaling forward mean.
Pages 40-41
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 4 > Tutor
L. 1-4 p45: *15, *13, *11; p43: *5, *3, *1; p46: 19
*Create a table. Show your thinking and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Use a ratio table to show your thinking.
1. Mike runs 10 miles in 60 minutes. At this rate, how long would it take to run 2 miles?
2. Stacy buys 12 packs of juice boxes and pays a total of $48. How much will Stacy pay to buy 8 packs of juice boxes at the same store?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
6.RP.3a
Make notes to your future forgetful selves:
If you come to a problem where it isn't easy to find a Unit Rate, ask yourself, "How can I get there by scaling up or scaling down?"
Pages 60-61
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 6 > Tutor
L. 1-6 p65 19, 17, 15, 13; p63: 7, 5, 3, 1; p66: 23, 25
Rewrite the key information, use tables, show your scaling, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA3). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Mr. Mac is making breakfast. He uses 36 eggs for 12 orders. How many eggs does he use per order?
A school has 825 students and 55 teachers. How many students are there per teacher?
Amelia bought 6 books for $10. At this rate, how much would it cost to buy 9 books?
Mr. Young earns $400 for 40 hours of work. At this rate, how much would he earn for 6 hours of work?
T4 Review Oct 26
Due 10/27
1-4 Homework Practice
1-4 Homework Practice Answers
1-4 Problem-Solving Practice
1-4 Problem-Solving Practice Answers
Use table to determine if the rates are equivalent.
A. 42 flowers in 7 vases; 54 flowers in 9 vases
B. 16 points scored in 4 games; 48 points scored in 8 games
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Great job students! I am proud of everyone! You are working hard, trying and doing your best.
Let's have a donut hole drawing!
Oct 27 Test Corrections
Due 10/30
Great job on the Unit 3 Test!
The first five learning targets were "Essential". That means that questions 12, 13, 14, and 15 were extra credit (up to 3 points). The total points possible were 23. (The last 4 questions don't count in your grade). Here are the answers:
Now that you have your test, you want to learn from your mistakes! Divide a sheet of blank paper into 8 sections. For each problem you missed (got some or all of the question wrong) on your Unit 3 Test, neatly rewrite the problem. Then, neatly re-do the problem CORRECTLY. Ignore questions 12, 13, 14, and 15 -- no need to do corrections for those.
T4 Explore Oct 30
Due 10/30
Click the link to open the activity. If prompted, use your Google Account to join. If you want, you may work on the activity with your seat partner (one computer, working together).
T5 Review Oct 30
Due 10/31
Click the link below to open the 1-6 Homework Practice. Do the work in your notebook.
Be sure to check the 1-6 Homework Practice Answers. If you made a mistake, work with your seat partner to correct your work.
Click the link below to open the 1-6 Problem Solving Practice. Do the work in your notebook.
Be sure to check the 1-6 Problem Solving Practice Answers. If you made a mistake, work with your seat partner to correct your work.
Pages 72 - 73
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 7 > Tutor
L 1-7 p77: 17, 15, 13; p75: 5, 3, 1; p78: 21, 23, 25
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
1. Mr. Olsen is cutting a tree and plans to make 3 cuts every 4 feet. At this rate, how many cuts will he make to bring down a 48 foot tree?
2. Max was able to survey 120 students in 3 hours. At this rate, how many students can he survey in 5 hours?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Start 1:23, Stop 6:35. Pause at 4:25 to copy. Wrap-up by graphing (3,2)
Make notes to your future forgetful selves:
graph ordered pairs, compare ratios
Pages 47-48
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 5 > Tutor
L. 1-5 p53: 11*, 12, 13, 14*, 15; p51: 1*, 2, 3, 4*
* Please sketch a neat graph if you don't have graph paper
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA2 - answers to even numbers are below). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Unit 4 Test: Monday, 11/6.
You will have time to work on your Graphic Organizer in class Friday, but If you need more time, work on it tonight.
The test will be online (computer), multiple choice, only 10 questions.
The test is designed to be completed within 30 minutes. Unless we've had a prior conversation, no additional time will be given (i.e. you must complete it in one class).
T6 Review Nov 2
Due 11/3
U4T6 (C1-L7) Homework Practice
U4T6 (C1-L7) Homework Practice Answers
U4T6 (C1-L7) Problem Solving Practice
U4T6 (C1-L7) Problem Solving Practice Answers
First, list the information as ordered pairs. Then, graph the ordered pairs on a coordinate plane (neatly sketch).
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Nov 3 Prepare
Due 11/6
Monday is the Unit 4 Test. To study and prepare, I suggest reviewing the check your understanding questions and practice questions from Unit 4. I also suggest reviewing the warmups and your notes.
Be sure to complete the Unit 4 Graphic Organizer. It is due tomorrow when you walk in the door -- completely done. If there is a box that you don't know what to write or put, today is a great day to work with your seat partner or to ask me for help.
T3 (3), T4 (2), T6 (4), T7 (1)
What is a tape diagram? How does it work? How could it be used during Unit 4?
1. A recipe that will make 3 pies calls for 7 cups of flour. Use a table to find out how many pies can be made with 21 cups of flour.
2. For every 15 minivans, there are 45 vehicles. At this rate, how many minivans would there be if there are 60 vehicles.
After completing the practice worksheet, which questions were important for everyone to do?
Graphic Organizer
Notes
Unit 4 Ch. 1 Video Lessons
Sections in the book
CA State Standards
6.RP.1
6.RP.2
6.RP.3(a-b)
6.NS.4
During the next twenty minutes, students will have time to finish their Unit 3 Test.
When you receive your test, please verify that you have written your first and last name on BOTH sides (at the top). Also be sure you wrote your name on the graphic organizer.
When finished, please put your test and the Unit 3 Graphic Organizer in the basket in the front.
Make notes to your future forgetful selves:
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 1 > Tutor
L. 1-1 p10: 4, 5; p11: 5, 6, 7; p12: 11; p13: 21, 22, 23; p14: 29, 31
Rewrite the problem. Use the Ladder Method to show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). For even answers, click the link below. If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Find the LCM of:
1. 2 and 8
2. 10 and 12
What is the difference between the GCF and the LCM (compare and contrast)?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Bus A arrives at the bus stop in front of your house every 8 minutes. Bus B arrives at the same bus stop every 10 minutes. If both buses leave at 8:00AM, at what time will they next arrive at the bus stop in front your house?
Make notes to your future forgetful selves:
2 to 3 means "For every 2 ___ there are 3 ___."
define ratio and show 3 ways to write a ratio
Pages 20-21
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 2 > Tutor
L. 1-2 p25 17, 15, 13, 11; p23 5, 3, 1; p26: 20, 21, 22, 23
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). Answers to even questions are below.) If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Take the next five minutes to read and review the notes you made this week. Please highlight the learning targets and, when needed, add to or clarify what you wrote down. If something is confusing, raise your hand to ask or refer to the textbook or my notes.
Use your notes to fill in the boxes on the Unit 4 Graphic Organizer. In each box, try to include worked examples and annotations (descriptions of how to do the math).
If you come to something you don't know and can't find it in your notes, there is a chance you haven't learned it yet, so skip it. Or you may look at my notes, refer to the textbook, or do a Google Search (at home).
* Keep this in a safe place. It is due (completed) on the day of the Unit 4 Test.
Find the LCM of 6 and 9.
Find the LCM of 4 and 12.
Find the LCM of 5 and 8.
A bus stops every 8 minutes. Another bus stops every 12 minutes. If they start at the same time, how long will it take until they stop at the same time again?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
10 milks and 4 sandwiches. What is the ratio? Explain what it means.
8 soccer balls and 12 footballs. What is the ratio? Explain what it means.
Six A's, 8 M's, 3 G's, 11 K's. What is the ratio of M's to letters? Explain what it means.
A homeowner has 40 plants. She wants to plant half in the backyard and half in the front yard -- using the ratio of 2:3. How many plants will she put in the back and how many plans will she put in the front?
What is a tape diagram? How does it work? How could it be used during Unit 4?
6.RP.2 and 6.RP.3b
Make notes to your future forgetful selves:
Fraction (no units), ratio (same unit), rates (different units). Unit rate -> 1 in the denominator. Unit price (unit rate with money). Unit fraction is a fraction with a 1 in the numerator.
What number/unit goes on top? First, ask yourself what am I looking for? (e.x. per hour means hours go on the bottom. For one ticket, ticket is in the denominator). If that doesn't help, write what is given first as the numerator (on top).
Pages 32-34
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 3 > Tutor
L. 1-3 p37: 19, 17, 15; p35 7, 3, 1; p38: 25, 27
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Write each rate as a unit rate:
1. 44 points in 4 quarters
2. 125 feet in 5 seconds
3. 162 water bottles in 9 cases
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Make notes to your future forgetful selves:
define and show an example of a ratio table. Define equivalent. define scaling. show what scaling back and scaling forward mean.
Pages 40-41
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 4 > Tutor
L. 1-4 p45: *15, *13, *11; p43: *5, *3, *1; p46: 19
*Create a table. Show your thinking and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Use a ratio table to show your thinking.
1. Mike runs 10 miles in 60 minutes. At this rate, how long would it take to run 2 miles?
2. Stacy buys 12 packs of juice boxes and pays a total of $48. How much will Stacy pay to buy 8 packs of juice boxes at the same store?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
6.RP.3a
Make notes to your future forgetful selves:
If you come to a problem where it isn't easy to find a Unit Rate, ask yourself, "How can I get there by scaling up or scaling down?"
Pages 60-61
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 6 > Tutor
L. 1-6 p65 19, 17, 15, 13; p63: 7, 5, 3, 1; p66: 23, 25
Rewrite the key information, use tables, show your scaling, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA3). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Mr. Mac is making breakfast. He uses 36 eggs for 12 orders. How many eggs does he use per order?
A school has 825 students and 55 teachers. How many students are there per teacher?
Amelia bought 6 books for $10. At this rate, how much would it cost to buy 9 books?
Mr. Young earns $400 for 40 hours of work. At this rate, how much would he earn for 6 hours of work?
T4 Review Oct 26
Due 10/27
1-4 Homework Practice
1-4 Homework Practice Answers
1-4 Problem-Solving Practice
1-4 Problem-Solving Practice Answers
Use table to determine if the rates are equivalent.
A. 42 flowers in 7 vases; 54 flowers in 9 vases
B. 16 points scored in 4 games; 48 points scored in 8 games
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Great job students! I am proud of everyone! You are working hard, trying and doing your best.
Let's have a donut hole drawing!
Oct 27 Test Corrections
Due 10/30
Great job on the Unit 3 Test!
The first five learning targets were "Essential". That means that questions 12, 13, 14, and 15 were extra credit (up to 3 points). The total points possible were 23. (The last 4 questions don't count in your grade). Here are the answers:
Now that you have your test, you want to learn from your mistakes! Divide a sheet of blank paper into 8 sections. For each problem you missed (got some or all of the question wrong) on your Unit 3 Test, neatly rewrite the problem. Then, neatly re-do the problem CORRECTLY. Ignore questions 12, 13, 14, and 15 -- no need to do corrections for those.
T4 Explore Oct 30
Due 10/30
Click the link to open the activity. If prompted, use your Google Account to join. If you want, you may work on the activity with your seat partner (one computer, working together).
T5 Review Oct 30
Due 10/31
Click the link below to open the 1-6 Homework Practice. Do the work in your notebook.
Be sure to check the 1-6 Homework Practice Answers. If you made a mistake, work with your seat partner to correct your work.
Click the link below to open the 1-6 Problem Solving Practice. Do the work in your notebook.
Be sure to check the 1-6 Problem Solving Practice Answers. If you made a mistake, work with your seat partner to correct your work.
Pages 72 - 73
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 7 > Tutor
L 1-7 p77: 17, 15, 13; p75: 5, 3, 1; p78: 21, 23, 25
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA1). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
1. Mr. Olsen is cutting a tree and plans to make 3 cuts every 4 feet. At this rate, how many cuts will he make to bring down a 48 foot tree?
2. Max was able to survey 120 students in 3 hours. At this rate, how many students can he survey in 5 hours?
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Start 1:23, Stop 6:35. Pause at 4:25 to copy. Wrap-up by graphing (3,2)
Make notes to your future forgetful selves:
graph ordered pairs, compare ratios
Pages 47-48
Textbook videos: sign in, click Lesson Resources, tutor (chat icon). Go to Filters: Chapter 1, Lesson 5 > Tutor
L. 1-5 p53: 11*, 12, 13, 14*, 15; p51: 1*, 2, 3, 4*
* Please sketch a neat graph if you don't have graph paper
Rewrite the problem, show your work, circle the answer, and check the answer in the back of the book (or online at V1SA2 - answers to even numbers are below). If you got it right, move on. If you got it wrong, try to find and correct your mistake. If needed, ask for help.
Unit 4 Test: Monday, 11/6.
You will have time to work on your Graphic Organizer in class Friday, but If you need more time, work on it tonight.
The test will be online (computer), multiple choice, only 10 questions.
The test is designed to be completed within 30 minutes. Unless we've had a prior conversation, no additional time will be given (i.e. you must complete it in one class).
T6 Review Nov 2
Due 11/3
U4T6 (C1-L7) Homework Practice
U4T6 (C1-L7) Homework Practice Answers
U4T6 (C1-L7) Problem Solving Practice
U4T6 (C1-L7) Problem Solving Practice Answers
First, list the information as ordered pairs. Then, graph the ordered pairs on a coordinate plane (neatly sketch).
After completing the Check-your-understanding Questions, which were important for everyone to do?
Nov 3 Prepare
Due 11/6
Monday is the Unit 4 Test. To study and prepare, I suggest reviewing the check your understanding questions and practice questions from Unit 4. I also suggest reviewing the warmups and your notes.
Be sure to complete the Unit 4 Graphic Organizer. It is due tomorrow when you walk in the door -- completely done. If there is a box that you don't know what to write or put, today is a great day to work with your seat partner or to ask me for help.
T3 (3), T4 (2), T6 (4), T7 (1)
What is a tape diagram? How does it work? How could it be used during Unit 4?
1. A recipe that will make 3 pies calls for 7 cups of flour. Use a table to find out how many pies can be made with 21 cups of flour.
2. For every 15 minivans, there are 45 vehicles. At this rate, how many minivans would there be if there are 60 vehicles.
After completing the practice worksheet, which questions were important for everyone to do?